×
TUR
KAYÜ Anasayfa
Tarih
Tarih

TARİH BÖLÜMÜ

Kuruluş

Fakültemiz 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurumuştur. Develi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde açılan Sağlık Yönetimi Bölümü 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle ilk öğrencilerini kabul ederek eğitime başlamıştır.

Kazanılan Derece: 

Bölümümüz mezunları Tarihçi unvanını almaya hak kazanırlar. 

Bölüm ve İstihdam Profili:

Mezunlarımız alacakları pedagojik formasyon eğitiminin ardından KPSS sınavından yeterli puanı almaları durumunda MEB tarafından tarih öğretmeni olarak atanmaktadırlar. Mezunlarımız, tercih etmeleri halinde özel eğitim kurumlarında çalışma imkânına da sahiptirler. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü gibi farklı kamu kurumlarında çalışabilir. İstenen ön koşulları yerine getiren mezunlarımız, üniversitelerde araştırma görevlisi olabilmenin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında lisansüstü öğrenime devam ederek akademik alanda yollarına devam edebilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Bölümümüzün ders içerikleri sürekli kendini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik olarak hazırlanmış olup, lisansüstü eğitime devam etmek isteyen mezunlara da eğitim imkânı tanımaktadır. Ayrıca, 2022-2023 Eğitim öğretim yılında faaliyete geçecek olan Yüksek Lisans programımızın hem mezunlarımız hem de başka üniversitelerin Tarih bölümlerinden mezun olan öğrencilere eğitim hizmeti vermesi planlanmaktadır.